گاهنـوشت هایِ ناصرهلالی
گاهی حرفهایم را با ریزه نان های حیاطمان میزنم شاید گنجشک ها هضمشان کنند
نویسندگان
آخرین مطالب
امکانات وب

                                                            بنام خدا

کسی از گوشی مشــغول به من میخندید 
 آخر مرحــله شد غــول به من میخـنــدید 

با خــودم با همه با تــرس تو مخلوط شدم 
شــوت بودم که به بازی بدی شــوت شدم 
       
از تامـــل که گذشتم به تحــــمل خوردم 
دردم این بودکه ازیار خـودی گـول خوردم 

حرفی از عقل بداندیش به یک مست زدند 
باختـــم آخر بــازی همگی دســـت زدند موضوعات مرتبط: شعر و ادب
نوشته شده توسط : ناصر هلالی ( پنجشنبه 26 شهریور 1394 ) ( 12:58 ق.ظ )این موجود که نام خود را انسان نهاده آنهم ازنوع ژورنالیستش (که وظیفه رساندن صدای درد و رنج انسانها را دارند ) مدل اروپایی یک داعشی است که از سیل مهاجرت امثال خود به سرزمینهای تحت اشغال داعش جامانده و حالا نقش حیوانی خود در همان سرزمین اروپایی و به سبک رفتارهای قرون وسطایی ایفا میکند ... نمیدانم شاید لابد او اینها را مزاحمینی میداند که آمده اند وبال خود و هموطنانش شوند اما خوب است که اگر این موجود ذهن متحجرش را کمی به کار بیندازد و بداند چه کسانی مسبب و مرتکب اصلی این فجایعند ... کمی به عقبتر بازگردد و بیادش بیاید همین دولتمردان و سیاستمداران ممالک خود و قاره اش در اتحادیه اروپا بودند که با پروبال دادن به موجوداتی عقده ای و وحشی و برگزاری جلسات و برنامه هایی برای سازماندهی آنها در "گروه هایی به اصطلاح معترض " پایه گذار تاسیس گروه داعش و ارتکاب جنایات غیر انسانی شان شدند  ...


برای مطالعه ادامه مطلب اینجا را کلیک نمایید


موضوعات مرتبط: جامــــــعه نقد/ تحلیل
نوشته شده توسط : ناصر هلالی ( شنبه 21 شهریور 1394 ) ( 11:19 ب.ظ )


 

روی ساحل دراز كشیده و به طنین صدای موج‌ روی شن‌ها گوش سپرده. نه دنبال گوش‌ماهی‌ها و صدفها می‌دود و نه با دستانش ماسه های ساحل را برای ساختن یک قلعه شنی کوچک میکاود و نه پاهای برهنه اش توان سرخوشانه دویدن و ذوق كردن را دارد
... دراز به دراز در آغوش ساحل خوابیده ...شبیه همه بچه‌هایی که در دنیای بیرحم امروز باتوهم خوشبختی شب‌ها با صدای آرام لالایی مادر و قصه‌ها و افسانه شاه و پری می‌خوابند و صبحگاهان با نغمه گنجشکها برشاخه های کاج برای روزی پرجست وخیز کنان چشم به جهان میگشایند 

شبیه بچه‌هایی كه نمی‌دانند جنگ چیست با قلبهای معصومی که نفرت را نمیداند ...با چشمهایی که رنگ سیاه را بر پرچمهای خشم و کینه نمی بیند ... شبیه یك كودك خوشبخت که میخواهد فقط وفقط کودکی کند بازی کند و شادی اش را با خواهرو مادرش تقسیم کند ...بی آنکه بداند طعم زهرآگین تقسیم قدرت چه بلایی بر سر خانه کودکی اش آورده ... !! 

و حالا کابوس پلید قدرت و نفرت بزرگ‌تر از آغوش كوچك و خیالهای رنگی معصومانه اش دربستر ساحل برایش نه لالایی که سمفونی مرگ را چنین تلخ و بیرحمانه سروده است !!

  با قایقی برای فرار از جنگ و هراس و درد در رویای پشت دریاها اما ساحلی از شن‌های خیس آغوشش را برای هراس و مرگ او باز ‌كرده است.

و او حالا آرام در ساحل خوابیده ...با دست‌های کوچکی که درتن كودكانه‌اش فرو رفته تا به تمام جهانیان بگوید من از دنیای شما هیچ نمیخواستم جز لحظه ای برای کودکی کردن ... 

 با چشمهایی که آنقدر زندگی را طلب کرد تا بی فروغ و آرام بر هم غنود ... مرگ معصومانه اش میدان بازی پر از خشونت و درد دنیا را بهم زد تا  آنها که درساحل نشسته شاد و خندانند با چشم خود هراس و تنهایی كودك وحشت‌زده از ویرانی و جنگ و آوار ونفرت را ببینند !  ببینند یک نفر در آب دارد میسپارد جان !!

حالا فقط مرگ؛ آرام در دنیای ساده كودكی‌اش رخنه کرده مثل یك خواب بلند از رویای ماهی‌ها و صدف‌ها، در آغوش كودك رها شده تا جهان برای چند روزی هم که شده از فراموشی خودش در اندوه و غم فرو رود. جهانی كه قرار بود برای صلح برای امنیت و رفاه انسانها پدید آمده باشد برای زندگی !!... و حالا، تنها پناهنگاه امنش ساحل دریایی است كه پری‌وار كودك هراسیده‌ از جنگ و ظلمت را سفت و سخت در آغوش ‌گرفته ... و مرگ دوست خوبی برایش شده ؛ نه آنقدر بی‌وفا كه هراس‌های او را نبیند و نه آنقدر فراموشكار كه چشم روی تمام نفرت ها ببندد !!

حالا مرگ دوست خوبی است، آنقدر كه می‌داند در جهانی خالی از صلح، در جهانی با فراموش‌كاری و بی‌تفاوتی آدم بزرگ‌ها، در جهانی كه باید مدام و مدام از مرزهایش به سوی ساحلی امن فرار كرد، تنها او دوست بی‌ریای كودكی است كه هرروز صبح  چشم‌هایش را با ترس باز می‌كرد و هرشب با نوای لالایی هراسان مادر زیر غرش تفنگ و بمب می‌خوابید

 آری انگار مرگ دوست خوبی برای کودکان بی پناه و آدمهای هراسیده از جنگ است، ببنید چقدر آرام سر بر ساحل آرامشش گذاشته و دیگر نه می‌ترسد و نه فرار می‌كند...کودک آرام به خواب فرو رفته و ما که سهممان فقط هیچ است و نگاه و نگاه کردن ، بگذاریم آرام بخوابد ... شاید وجدان خفته جهان بیدار شود !!

( یا حق - ناصرهلالی ) 

با احترام و استیذان از بانو مهتاب کرامتیموضوعات مرتبط: جامــــــعه نقد/ تحلیل گاهنوشت
برچسب‌ها: کودک/ دریا/ پناهجو/ سوریه
نوشته شده توسط : ناصر هلالی ( شنبه 21 شهریور 1394 ) ( 11:18 ب.ظ )

معروفترین قوانین عجیب جهان

«قانون » بنا به تعریف ذاتی و مصطلح عبارت از باید‌ها و نباید‌ها یی است که توسط یک مرجع صلاحیتدار وضع و برای حفظ نظم و انضباط در سطح خانواده و جامعه لازم است ، این بایسته ها جامعه را از وقوع ناهنجاری و آشفتگی حفظ میکند لیکن بد نیست بدانید که گاهی در سطح جهان با قوانینی برخورد می‌کنیم که بسیار عجیب و در عین حال خنده دار بوده و از سوی برخی ممالک - بعضاً پیشرفته وضع و جداً بر اجرای آن تاکید میشود در این مطلب با بعضی از این قوانین آشنا می‌شوید که اگرچه برای ما عجیب و خنده دارند ... ولی برای مردم آن کشورها رعایت و محترم شمرده میشوند ( بقیه را با کلیک ادامه مطلب بخوانید)                 

 ممنوعیت مُردن در پارلمان انگلیس
کشور انگلستان در میان سایر ملل اروپایی به داشتن بیشترین قوانین احمقانه معروف است. اما شاید در میان این قوانین و مقررات احمقانه این یکی از بقیه معروف‌تر است مردن در پارلمان انگلستان ممنوع! بدین معنا که اگر در پارلمان این کشور حال شخصی بد شود ابتدا با هرشرایطی وی را به بیرون پارلمان منتقل کرده - تا ازمرگ طرف در داخل جلوگیری شود - و سپس کمکهای اولیه را می‌رسانند. سالهاست که بسیاری از نمایندگان پارلمان انگلستان در تلاش هستند تا این قانون را عوض کنند اما قدیمی ها را که اجل مهلت نداده است و جدیدها هم کلی گرفتار عراق و افغانستان و .... هستند پس حالا حالاها اگر بعنوان توریست از پارلمان دیدن کردید حواستان به آمار شمارش نبضتان باشد که اگه نامنظم شد تُندی از اونجا بیرون بزنین !!!
قانون تک فرزندی در چین :
این قانون شاید یکی از شناخته شده‌ترین قوانین عجیب در دنیا باشد. در کشور چین و از سال ۱۹۸۷ به این سو قانونی به تصویب رسید که زوج‌های جوانی که می‌خواهند بیش از یک فرزند داشته باشند بایستی مالیات سنگینی بپردازند.
این قانون به منظور کنترل جمعیت رو به افزایش کشور چین به تصویب رسید و مسئولین این کشور منظور خود از تصویب این قانون را مقابله افزایش جمعیت در این کشور اعلام کرده‌اند اما مخالفان این قانون اعلام می‌کنند که این قانون باعث شده است که آمار سقط جنین در چین بالا برود. خانواده‌هایی که فرزند پسر می‌خواهند در صورتی که متوجه شوند فرزند آن‌ها دختر است جنین را سقط می‌کنند و بالعکس.
ممنوعیت بازی‌های رایانه ‌ای در یونان
این قانون اولین بار در سپتامبر سال ۲۰۰۲ در کشور یونان به اجرا درآمد. قانون گزاران یونانی در توجیه این قانون اعلام کردند که این قانون فقط مخصوص گیم نت‌ها بوده و هدف آن مقابله با قمار و شرط بندی است. اما در دسامبر سال ۲۰۰۳ میلادی این قانون به صورت کلی در تمام یونان اعمال شد و دولت اعلام کرد که نمی‌تواند بین بازی‌های مضر که می‌توان با آن‌ها قمار کرد و بازی‌های بی‌ضرر تفکیک کند پس کلاً بی خیال شدند و اگر هوس سیاحت کشور فلاسفه به سرتان زد یه وقت هوس بازی Mystery of Cleopatra-JAGUAR و بردن آنها به سرتان نزند

_ هیچ خوکی را نمی‌توان ناپلئون نام نهاد
ناپلئون بناپارت امپراتور مشهور
فرانسوی که نزدیک به کل اروپا را فتح کرد اما شانس با وی یار نبود و در ‌‌نهایت در تبعید جان سپرد. وی همچنان هم در کشور فرانسه برای بسیاری از مردم به عنوان سنبل و نمادی از روزهای اوج اقتدار و عظمت امپراتوری این کشور شناخته می‌شود. در سالهای گذشته و به منظور احترام به او، قانونی تصویب شد که بر اساس آن هیچ خوکی را نمی‌توان ناپلئون صدا زد. البته بسیاری در فرانسه امروزه این قانون را یک جوک تلقی کرده و بسیاری نیز از وجود آن بی‌اطلاع هستند.
_ بالش یک سلاح غیر فعال
در کشور آلمان قانونی وجود دارد که بر اساس آن اگر شما با بالش به کسی حمله کنید به مانند این است که با چاقو به این شخص حمله کنید. در هر حال در کشور آلمان بالش به عنوان یک سلاح غیر فعال رده بندی شده است.
_ حیوانات جفت نمی‌توانند در انظار ظاهر شوند
بر اساس این قانون عجیب و به نوعی احمقانه حیوانات جفت نمی‌توانند با هم در شعاع کمتر از
۴۵۰ متری از مدارس، کلیسا‌ها و یا رستوران‌ها ظاهر شوند.
-
روزهای مشخص برای تردد ماشین‌ها در فیلیپین
در کشور فلیپین قوانین خاصی وجود دارد که بر اساس آن خودروهایی که شماره پلاک آن‌ها به دو عدد
۱ و۲ ختم می‌شود دوشنبه‌ها، ۳و ۴ در سه شنبه، ۵ و ۶ در چهارشنبه، ۷ و ۸ در پنج شنبه و ۹ و ۰ نیز در روز جمعه اجازه تردد ندارند.

اینکه پلیس فلیپین چطور می‌تواند در این مورد به اعمال قانون بپردازد رو کار نداریم ، اینکه واسه زوج و فرد کردن ماشین ها اینهمه غرمیزنیم رو با یه رفتن به فیلیپین میشه حل کرد
_ اجباری بودن واژه «استالین»
بسیاری از مردم دنیا، استالین را به عنوان یکی از بی‌رحم‌ترین دیکتاتورهای قرن بیستم می‌شناسند. وی روسیه را به یک انقلاب صنعتی وادار کرده و چهره این کشور را به کلی دگرگون ساخت اما در این میان مسئول کشتار میلیون‌ها انسان بی‌گناه نیز بود.
با این وجود در بخش‌هایی از این کشور هنوز وی به عنوان رهبری بزرگ شناخته می‌شود. در بخش‌هایی از روسیه هنوز قانونی وجود دارد که در میان اسم پسران حتما بایستی واژه استالین به کار رود
موضوعات مرتبط: حقـوقــــی طنــــزِ تا قسمتی جدی
نوشته شده توسط : ناصر هلالی ( سه شنبه 10 شهریور 1394 ) ( 08:38 ب.ظ )
درباره وبلاگ

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic