گاهنـوشت هایِ ناصرهلالی
گاهی حرفهایم را با ریزه نان های حیاطمان میزنم شاید گنجشک ها هضمشان کنند
نویسندگان
آخرین مطالب
امکانات وب

                                                         بنام خدا

خرم شهر پیش از انقلاب، شهری بود كه هر شهروند آن مجبور بود دست كم دو سه شغل داشته باشد تا نه چرخ زندگی، كه چرخ اقتصاد پر سرعت شهرش را بچرخاند والا آنهمه خدمات شهری وفنی بدون وجود نیروی انسانی تعطیل میشد . رونق كار به جایی رسیده بود كه در سال 1356 باربر و گاری چی از فیلیپین می آمدند و در گمرك خرم شهر كار می كردند...والبته در خیلی از مشاغل ومسئولیت ها از شهروندان دیگر شهر های کشور نیز استفاده میشد ودرواقع شهر ایرانی کوچک بود از تمام شهرها ومناطق ایران عزیز براستی چقدر مسمی است تابلوی زیبای شهید بهروز مرادی

«به خرمشهر خوش آمدید... جمعیت: 36 میلیون نفر!»

اما امروز شهر چه وضعیتی دارد شهری که سالها زیر انواع واقسام بمب ها وموشک ها بوده 29 سال است که آزاد شده، خرمشهر را آن روز پدران من و شما آزاد نکردند! خدا آزاد کرد. از آن روز تا الان نه پدرانمان و نه ما خرمشهر که خونین هم شده بود آباد نکردیم. این چگونه خرم شهر ی است که هنوز هم بعد از 23 سال از پایان جنگ مردمش در خانه های خراب و جنگ زده زندگی می کنند؟ این چگونه خرم شهری است که روزی پنجمین بندر بزرگ خاور میانه بود و امروز حتی اسکله هم ندارد برای تجارت؟ این چگونه خرم شهری است که مردمش اینقدر فقیر اند که 100 هزار تومان پول لوله کشی گاز ندارند؟ این چگونه خرم شهری است که جوانانش به جای کسب و کار حلال با قاچاق و عملگی برای اعراب بیگانه گذران عمر می کنند؟ این چگونه خرم شهری است که هنوز یک گلزار شهدا ندارد؟

این مردم چه گناهی کردند، که از کمترین امکانات شهری وحتی انسانی محرومند مگر همین مردم نبودند که در مقابل دشمن ایستادگی کردندو

جان مرگ همه ملت ایران شدند. مقاومت همین مردم باعث شد دشمن 34 روز پشت دروازه‎‎های خرمشهر بماند و نتواند به هدفش که نابودی جمهوری اسلامی بود، برسد.

مسئولین مملکت کجا بودند در این 23 سال که خبری از خرمشهر بگیریند؟ پای حرف دل مردم کوخ نشین و حلبی آباد نشین اش بنشینند که بعد از 23 سال هنوز خانه شان بازسازی نشده است؟ مسئولین کشوری و استانی و محلی چند سال دیگر وقت می خواهند که حداقل آب و گاز این مردم را بدرستی تأمین کنند؟ تا کی می خواهند بی عرضگی و تنبلی و سؤ مدیریت خود را از بیخ و بن انکار کنند و اوضاع را گل و بلبل جلوه دهند؟

آقایان اگر از خدا شرم نمی کنید از صورت پدران و مادران شهدا شرم کنید! اگر دعای آنان نباشد که شما و میزتان یک روز هم دوام نداشتید. مگر انقلاب ما انقلاب پابرهنگان و مستضعفان نبود؟ مگر این مردم صبور و مقاوم وارثان انقلاب نیستند؟ مگر ثمره ایستادگی همین خرمشهر ی ها نبوده که الان شما به میز ریاست و شهرداری و شورای شهر تکیه زده اید؟ کجائید؟ در کدامین پستو خزیده اید ؟

آیا براستی نمی بینید که مردم این شهر با چه وضعیتی زندگی میکنند آیا نمی بینید که فقر وبی فرهنگی با این مردم چه کرده است؟ پس از کدام پروژه وطرح عمرانی ومعیشتی ادعا دارید که برای مردم کار وزندگی ایجاد کرده والله این مردم رفاه نمی خواهند این مردم تفریح کاه نمی خواهند رفاه وگردش با شد برای شما و عزیز دردونه ها ی شما که ماشین های چند ده ملیونی وهواپیما وویلای کیش وشمال و... کفایت نمیکند لااقل مانع ان جوان بیچاره که با چرخ دستی روزگار خود وهمسروفرزندانش را در یک آلونک مخروبه میگذراند نشوید خیابان های اسفالته صاف وبدون دست انداز برای شما وآن ماشین هاا که البته هیچ دست انداز وچاله وچوله بر آن ها اثر نمیکند ،شمارا بخدا کودکان محروم این سرزمین را از چاه های عمیق فاضلاب واین گودی ها نجات دهید آخر کدام دل سنگی میتواند قصه غرق شدن آن دو کودک برادر را بشنود وتحت تاثیر این بیچارگی وبدبختی قرار نگیرد که یکی در چاه افتاد وغرق شد ودیگری که برای کمکش رفته بود نیز به سر نوشتش دچار شد به همین راحتی جان دوکودک را گرفت وخانواده ای را که آنها تمام امیدشان برای یک فردای بهتر بود گرفت

 

                                  

 

 
موضوعات مرتبط: سرزمین زادگاه جامــــــعه نقد/ تحلیل
برچسب‌ها: خرمشهر جنگ محرومیت بازسازی
نوشته شده توسط : ناصر هلالی ( شنبه 27 اسفند 1390 ) ( 10:29 ب.ظ )

آشنایی اجمالی با شهرمن خرمشهر:

موقعیت ومشخصات جغرافیایی:
شهرستان خرمشهر با مساحتی حدود 4552 كیلومتر مربع در انتهای جنوب باختری استان خوزستان، درمحل پیوستن رود كارون و اروند رود واقع شده است. این شهرستان از شمال به اهواز، ازخاور به شادگان، از جنوب به آبادان و از باختر به كشور عراق محدود است. ارتفاع خرمشهر از سطح دریا 3متر و آب و هوای این شهرستان به علت نزدیك بودن به عربستان وعراق تحت تاثیر بادهای گرم و خشكی است كه از این سو می وزند. رطوبت نسبی موجود دراین ناحیه به علت نزدیكی به اروند رود و خلیج فارس در تمام فصل ها بالا است. ازخرمشهر به شهرهای اهواز و آبادان راه آسفالته وجود داشته و فاصله هوایی آن تاتهران 660 كیلومتر مربع است. انتهای راه آهن سرتاسری ایران، محور تهران
خرمشهربه درازای 1070كیلومتر، به خرمشهر منتهی می شود. میگویند؛ از ده شهری كه اردشیر در خوزستان و بین النهرین ساخته است، یكی بهمن اردشیر است كه گویا امروزه سرزمین خرمشهر و آبادان را در بر می گیرد...این شهر نخستین بندری ساحلی ایران است -که به گفته لرد کرزن - حاج یوسف پدر حاج جابرخان در سال ۱۸۱۲ میلادی (۱۲۲۸ هجری قمری) بنیاد نهاده است. 


ادامه مطلب


موضوعات مرتبط: سرزمین زادگاه
نوشته شده توسط : ناصر هلالی ( پنجشنبه 25 اسفند 1390 ) ( 01:22 ب.ظ )

امروز که این مطالب رودرج میکنم خبر موفقیت جدایی نادر...در مراسم اسکار واعطای  نشان بهترین فیلم در معتبرترین کارنوال سینمایی جهان به آخرین فیلم فرهادی ، تیتر یک رسانه ها وسایت های سینمایی وحتی سیاسی  نه تنها ایران بلکه جهان را فتح کرده است شاید بنده بشخصه از این فیلم خوشم نیامده اما آنچه که مسلم است سلیقه من تنها نسبت به  قصه آن ایراد گردیده ووضعیت فنی فیلم چیزی در حد عالی وبی نظیر است . این روزها تا دلتان بخواهد نقدهای مختلف مثبت و منفی درباره ی  فیلم «جدایی نادر از سیمین» نوشته شده است و ریز به ریز آن یادداشت ها را دیگر همه گی از بر شدیم. دوست ندارم این مطلب آکنده از همان بحث های تکراری باشد. می خواهم از زاویه ی دیگری به فیلم و فیلمساز آن نگاه کنیم و به قضاوتشان بنشینیمهمه می دانیم که فرهادی کارگردان تازه به دوران رسیده ای نیست. او با پشتوانه ای قوی وارد سینما شده ، کارهای پیشین او چه به عنوان نویسنده ی فیلمنامه و چه به عنوان کارگردان سریال تلویزیونی آن قدر موفق بوده است که نتوان به راحتی از آنها گذشت و موفقیت او را در سینما به نوعی می توان ادامه ی موفقیت هایش در آن زمان دانست. فیلمنامه ی «ارتفاع پست» قطعا یک کار شسته رفته از فرهادی ست که با کار گردانی استادانه حاتمی کیا یکی از باشکوه ترین فیلم های سینمایی وملودرامی تاثیر گذار در سینمای ایران شکل گرفت( آنهم تنها در یک لوکشین کوچک وثابت)

نایت اسکین

مع الوصف  من هم چون ملیون ها هموطن ایرانی از شنیدن خبر موفقیت فرهادی دلشاد شدم واز اینکه یکبار دیگر نام پر غرور ایران با افتخار  برده شد تمام وجودم از شوق در آن لحظه میلرزید از احساس ایرانی بودن خویش به وجد آمده بودم آخر نه اینکه در این چند سال در مسابقات جهانی وآسیایی ورزشی/فوتبالی با شاهکارهای آقایان نابلد که حتی توان مرور برنامه ها ویا اوضاع واحوال تیم های خود رانداشته با موضوعاتی سخیفی چون دوکارته بودن بازیکن و...از مهمترین تورنمت های جهانی حذف شدیم اما اینجا  سالن کداک تیاتر که برای آخرین بار با این نام در جهان ظاهر میشد با نام جدایی نادر...وفرهادی و...ایران ..جاوانه شد ..وآن لحظه که فرهادی با طئمنینه ووقار پرابهت خویش با صدایی رسا بر مردمان سرزمین  ایران زمین سلام کرد اشک شوق ملیون ها ایرانی را احساس کردم وبیاد اشکهای جوانان برومند تیمهای امید وسپاهان که در پی آن حذف ناباورانه جاری میشد یقین میدانم که آنها نیز از این لحظات تاریخی انگیزه ای یافتند برای اهتزاز دوباره وهزار باره پرچم مقدس ایران /  پس به احترام این اسم آریایی غرور انگیز وشهامت فرهادی عزیز در خلق این شاهکار هنری وتمام جوانان برومند که نام ایران را در جهان زنده میکنند کلاه از سر برمیداریم تا ایزد منان هماره ایران وایرانی رادر سایه  پاینده داردنوشته شده توسط : ناصر هلالی ( چهارشنبه 10 اسفند 1390 ) ( 03:18 ق.ظ )
درباره وبلاگ

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic