گاهنـوشت هایِ ناصرهلالی
گاهی حرفهایم را با ریزه نان های حیاطمان میزنم شاید گنجشک ها هضمشان کنند
نویسندگان
آخرین مطالب
امکانات وب


من فکر میکنم آدمها در مواقع ناراحتی، درموقع شکست حساسیتشان نسبت به "لغـــــات" بالاتر میرود دل آدمی که شکسته یا غمــــگین است بیش از هرزمان،  گفتار دیگران را "تجزیه و تحـــلیل" میکند در همدلی و یا همدردی کردن ... و این وسط آن کسی برنده است که قواعد بازی با لغات را بهتر از هرکس دیگری بلد باشد ... راستش فرق است بین آنکه "همدلی " را میداند با آنکه "همدردی کردن" را بلد است

                                          

"همدردی کردن" یعنی آنکه غم و اندوهت را وسلیه ای میکند برای به رخ کشیدن تجربه های تلخ خودش برای آنکه بگوید از تو بیشتر زجر کشیده، رنج و ناراحتی دیده اما همچنان سرپاست ... در ظاهر او اظـــهار هــــمدردی میکند !!! ، اما در واقع با ریسمان بافی هایش از تجرببات و خاطرات خود قصد "بزرگ نمـــــایی دارد " بی توجه به اینکه بداند از ردیف واژه هایی که مدام خاطرات تلخ و رنجهایت را بیان میکند چه تازیانه ای بر روح و روان آشفته ات میزند و زخمهایت را دوباره سرباز میکُــــند؟؟  

 آدمی در مواقع شکـــست و ناراحتــــی به "همدردی" نیاز ندارد که "همدلی" می‌خواهد یعنی کسی که تو را واقعا بلد باشد تو را بشناسد ، یکی که بداند چگونه باید واژه ها و لغات را در محیطـــــ آشفته حواس تو جابجا کند که از آن "فضای آرامش" برایت ایجاد شود !!

آدم‌ها وقتی ناراحتـــــند دلگرمی میخواهند ؛ دلشان می‌خواهد یکی امــــیدوارشان کند ،کسی که به آنها این اطمینان را بدهد که اوضاع درست میشود و همه چیز در سرجای خودش قرار خواهد گرفت !! 

و باور کنیم از تک تک واژه های این جملات انرژی روحیه بخشی برای حرکت آدمی به سوی سروسامان یافتن و اصلاح اوضاع و امورش متصاعد میشود و اینکار تنها از کسی برمی‌آید که "اعجــــاز لغـــــات" را بخوبی بشناسد و قواعد استعاره از آنها را هم بداند ... همین/ یا حق
                                   
موضوعات مرتبط: گاهنوشت
برچسب‌ها: آدمها/ همدلی/ همدردی/
نوشته شده توسط : ناصر هلالی ( پنجشنبه 14 آبان 1394 ) ( 12:27 ق.ظ )
درباره وبلاگ

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic