گاهنـوشت هایِ ناصرهلالی
گاهی حرفهایم را با ریزه نان های حیاطمان میزنم شاید گنجشک ها هضمشان کنند
نویسندگان
آخرین مطالب
امکانات وب

                                               بنام خدا

(این مطلب ادامه دار میباشد و برای مطالعه کامل آن واژه ادامه مطلب کلیک کیند)


 کار کار دستهای پشت پرده است 


آنچه در دیدار های آغاز لیگ از سکوها بگوش میرسید زنگ خطری برای لیگ فوتبال ما بود ،اهانت جمعیِ تماشاگران درآزادی ،انزلی و یا شهرهای دیگر به داور ؛ آنهم درهفته های ابتدایی لیگ ؛ موضوعی نیست که قابل اغماض باشد ،بلکه هشداری است به معنای  "کمرنگ شدن اعتماد به داوری و بلکه به کل فوتبال لیگ برتر " که اگرتا حدودی ناشی ازعملکرد خود داوران هم باشد ، اما بخش عمده ای ازآنرا باید در ذهنیت سازی عوامل رسانه ای از فوتبال ما دانست:

مطالب حاشیه ای ، مصاحبه های جنجالی ، افشاگری ها ، شائبه سازی نسبت به اتفاقات فوتبال و رویکرد اخیر گزارشگران سیما (به عنوان چهره های معتمد و محبوب مردم )با طعنه ها و جملات نیشدار  که در صحنه های حساس و در محدوده 50-50 تمام تلاش خود رابرای خدشه درحس اعتماد تماشاگران ایجاد میکنند !! برنامه های ورزشی سیمابا پخش موضوعات جنجالی پوپولیستی...  جملگی توان ظرفیت سازی و سوق دهی فضای ذهنی علاقمندان به فوتبال را را تشکیل میدهند .

 

                           

 

با آغاز لیگ برتر بنظر می آید  جریان گزارش بازیها شکل و فرم  جدیدی یافته : توجیهات منحصربفرد فردوسی پور دربازی پرسپولیس و تراکتور که خشم تماشاگران تبریزی را دامن زد و تحلیل و ارزیابی داوری درگزارش مزدک میرزایی( استقلال و سپاهان) نمونه هایی ازاین جریان است ،جریانی که از سالهای قبل آغاز و بسیاری از ارکان و لوازم فوتبال ما را در اذهان شبهه ناک کرده و حالا به ایستگاه داوری رسیده ؛ بطوریکه گزارشگر شیرین زبان اصفهانی !! با جسارت تمام قضاوت داور را بنفع پرسپولیس ارزیابی میکند و گزارشگر شیرازی دیدار حافظیه ؛با هرطعنه و تیکه و عبارتی ... میخواهد به تماشاگران بفهماند که گل سوم استقلال مشکوک ( آفساید ) بوده است !

متاسفانه بهادادن بیش از حد به مسایل پشت پرده و حساس کردن برخی وقایع در تمام ارکان فوتبال مافراگیرشده و باتمام توان میکوشد همین ته مانده هیجان و لذت را در فوتبال ماکمرنگ میکند ! امروزه میزان جذب و علاقه به حاشیه ها و جنجال های فوتبال و حجم مطالب و موضوعات حاشیه ای و زرد سانه ای درمقایسه با شاخص ها و تحلیل های فنی غیر قابل مقایسه است !!


                               

اگر زمانی طعنه های فردوسی پور هوای تازه ای به فضای فوتبال محافظه کارانه ما میداد و آنرا برای تماشاگران و علاقمندان ملتطف میکرد امروز دیگر طعنه و شبهه افکنی و مبالغه و عیب و ایراد گرفتن شغل دوم همه شده و بتدریج وارد ادبیات گفتاری ما میشود و اصرار بیش از حد بر این موارد راه انداختن سیلابی ست که همچنان در بستر فوتبال ما ؛ همه چیز را به هم میریزد و نابود میکند!!

از دید نگارنده روشنگری های برنامه نود (عبارت مصطلح دررسانه ها) برای به تصویرکشیدن نادیده هاو ناگفته های فوتبال ما درطی این سالها نتیجه ای جز بی اعتمادی جامعه به فوتبال نداشته است ، تبانی ، رشوه ، دلالی ، حق خو ری و چندین صفت ناپسند که دیگر در امروز پس و پیش فوتبال ما عیان شده ؛ بیش از هرچیز مرهون پیگیری های مستمر و زحمات این گروه بود که با عبور ازخط قرمز رسانه ملی بی آنکه بینندگانش را نسبت به آنچه که درپشت پرده فوتبال ما میگذرد غریبه بداند از بسیاری زدو بندها و آلودگی های فوتبال ما پرده برداشت ؟ اما نتیجه این روشنگری هاو پخش تصاویری عریان از تبانی ، زد و بند ، دلالی و ... چه بود؟

وقتی پربینده ترین برنامه رسانه ملی:بازیکن چشم به دوربین (درواقع درچشم ملیونها نفر)یا در مصاحبه تلفنی از تراول هایی میگفت: که  گرفته تا به نفع تیم مقابل و باخت تیم خود عمل کند!! ... وقتی ،اثبات میشه گل بخودی بازیکن دفاع نوعی تبانی برای برنده شدن تیم حریفش بوده .!. بنظرشما چه تاثیری درذهنیت افرادجامعه خواهدگذاشت؟

ساده انگارانه است که پخش این تصاویر را بازدارنده بدانیم ، هرچند نمیتوان منکر تاثیرات آن ولو درحداندک شد اما آنچه که عیان است  ارتکاب تخلفات، زد و بند ها و تبانی و ... درفضای فوتبال ادامه دار و به جرات میتوان گفت که حتی گسترش هم یافته !! پس بنظر، پخش این آیتم ها درحدجنجال و هیاهوی خود ، مثمرثمرنبوده است [ البته منظور این نیست که برنامه نود اشتباه میکنه یا عادل فردوسی پور تیشه به ریشه فوتبال میزنهکه اتفاقاً وظیفه ژورنالیستی عامیانه اش رو به بهترین نحو انجام میده ]  اما مشکل اینه که عزم و اراده جدی برای برخورد با این موضوعات وجود نداره ! و اگر هم بوده درحد مقطعی و سطحی – تنها برای رفع مسئولیت - صورت گرفته ! بنظر میرسه متولیان امر یا واقعاً نگرش جامعی نسبت به این موضوع ندارند و نمیدونن که با ادامه این روند چه بلایی برسر فوتبال ما میاد؟؟ یا اینکه میدونن و براشون مهم نیست [چه بسا تااونوقت احتمالاً خودشون رو درپشت میزریاست اداره یا موسسه ای دیگر می بینن ]

بی شک با جریمه و کسرامتیاز و محرومیت تماشاگر و... آلودگی های فوتبال ما رو پاک نمیکنه. و منشور اخلاقی و تعیین سقف قرارداد هم یک قسمت دیگه به کمیک استریپ فوتبال ما اضافه میشه !! ملاحظه کاری و لاپوشانی به بهانه مصلحت و حفظ حریم حرمت افراد یعنی عدم ملاحظه و بی حرمت کردن تمام مجموعه فوتبال و ازبین بردن اعتماد و شور عمومی نسب به این پدیده دوست داشتنی!

بلحاظ همین ملاحظات و تساهل در پی گیری این موضوع و از آنسو افزایش حاشیه نگاری و شائبه سازی ها حالا هر اتفاقی در این فوتبال واقع میشه- مثل گل خودی؛ کارت گرفتن و محرومیت ؛گل نکردن پنالتی و ... میتونه ذهن ما رو به سوی یک زد و بند و تبانی و...ببره !     

              * بنـــــــا بـــــــرایــــــن ؛پخش تصاویری از

* دخالت مسئول لیگ در الزام یک تیم به تنظیم قرارداد با یک مربی خاص(ولابدموردحمایت)

* زد و بند مربیان و بازیکنان و مبالغی که درقضیه انتقال بازیکن رد و بدل میشه !!

* همدستی مربی و مدیر تیم در اخذ رشوه برای باخت عمدی (وصعود تیم حریف به دسته های بالاتر )

 حتی درجزئی ترین امور- مثل مشخصات چکی که مال رشوه است–  ملیونها بیننده،رورجریان کم و کیف مسایل قرارمیده؛ بنظرشما مو جب بی اعتمادی جامعه نسبت به اتفاقات لیگ فوتبال نخواهدشد!! وقتی بعضی از انتقالات ، انتخاب ها ، آرنج ها و ... شک و شبهه داربنظر میاد ؛ چون مصداق ها و اسامی اعلام نمیشه ؛ و عوام جامعه نیز از کدها وحروف [ ف.ک ] و سین و شین و ... چیزی سردرنمیاره!! میتوان تصورکرد که چه بسااین شک و شبهه همه چی و همه کس رو دراین فوتبال دربربگیره ... حتی نتیجه بازی ها ، صعود و سقوط ها و قهرمانی تیم ها !! [آیا اگه همین برنامه نود پی گیر مسایل قهرمانی مشکوک لیگ 1390فوتسال نمیشد یا درخصوص موضوع صعود تیم ها از دسته های پایین آیا مطمئن بودیم که  تبانی احرازو اثبات میشد ..]


در همه جای دنیا گل بخودی از اتفاقات جالب و صحنه های جذاب فوتباله، یا گل نکردن پنالتی !و... امــــا اینجا می بینید که درطی همین چندروز چه شائبه ها و مباحثی که درمورد پنالتی های حاج صفی و عنایتی مطرح نشد ؟ ...  اصولاً هرآنچه که دردنیااز عوامل جذابیت و زیبایی فوتبال اند اگر درلیگ ما اتفاق بیفته – حتی از سوی یک بازیکن شاخص و ملی پوش – کلی حرف و حدیث راه میندازه ... تهمت ، شایعه ؛ تخریب ...در لابلای گزارش ها،مصاحبه ها ، تحلیل ها و ...لایه هایی ازآلودگی اند که جذابیت فوتبال را غبارآلود و نفسها را به شماره می اندازد ! و حالا این غبارآلودگی چهره داوری فوتبال مارو هم تهدید میکنه و شک نکنید که ادامه این روند یعنی نابودی فوتبال ما !! فوتبالی که تا موی سر درحاشیه و جنجال فرورفته و جز تهمت و جنجال و هیاهو و مصاحبه و طعنه و ...جذابیت نداره                                                     

تا چندی قبل شنیدن چند جمله حاشیه ای از فردوسی پور یا یک حرکت مشکوک بازیکن یا سوت داوری ... تا مدتها نقل محافل بود و چندین روز سوژه حرفها و درگوشی های ما !! زمانی بود ازیک روزنامه یا مجله کلاً  فقط نیم یا یک صفحه اختصاص داشت به حاشیه ها و حرفهای درگوشی و ..."                              امــــــــــــا حــــــــــالا:

صبح روز یک بازی مهم از تیم های سرخابی یا سپاهان و تراکتور را تصور کنید : کافیست نگاهی به روزنامه های ورزشی آنروز بندازیم:

 دریغ از یک خط تحلیل فنی و آنالیز تیمها و آنچه هست ذهنیت سازی با درج تاریخچه دیدارهای جنجالی و حواشی

دریغ ازیک تحلیل فنی از مشخصات تکنیکی هریک ازبازیکنان و یا مقایسه های فنی و آنچه هست : شایعات پیرامون بازیکنها و مربیان و درصدهای انتقال آنها و رابطه بازیکن با مربی تیم مقابل ، سابقه مواضع و یا برخوردهای بازیکن با داور و مربی و بازیکنان حریف و ... مصاحبه های جنجالی و کل کل مربیان و... رابطه مربی با مدیر و ... و خلاصه فقط ذهنیت سازی !!

متاسفانه "رسالت حرفه ای روزنامه نگار "ما یعنی ذهنیت سازی هوادار و تماشاگر برای شبهه داربودن همه چیز ،

وقتی مهم ترین تحلیل و خبر اکثر جراید و روزنامه های ورزشی در روز انقعاد قرارداد علی دایی : درج آرشیوی است از مصاحبه هاو مواضع قبلی مربی و مدیر یت پرسپولیس (رویانیان) علیه همدیگر  درکنار مواضع امروزی و در تفاوت گفته ها و اظهارنظرهای آن کلی" تعجب نامه " مینویسند !یعنی با ارایه دلایل مستند "هوادار را نسبت به شعارهای مربی و مدیر تیم خود که از عزم قهرمانی میگن و عشق هوادار و ...بی اعتماد میکنن " ازهمین اول کار برای اتفاقات بعدی این تیم و باخت های احتمالی ، ذهنیت سازی و برای خود درآمدسازی میکنند

و اینگونه ذهن و روان تماشاگر و علاقمندان رو به هم میریزند ،سکوها را ملتهب میکنند تا به محض باخت یا ... با ذهنیت های منفی آماده ؛ بزرگان فوتبال مملکت رو به فحش و... ببندند ، جو هرتیمی رو به هم میزنن ، و بازیکنان آشفته و عصبی به هرکاری ... وادار میشن از مصاحبه های جنجالی ،افشاگری ؛ ایستادن رودروی مربی و بزرگتر بگیر تا زد و بند و ...! همانند چالشی که سال قبل بین امیرقلعه نوعی و فرهاد مجیدی وجود داشت ..وجریانی بودازآب گل آلودکه خیلی ها فقط درپی ماهی گرفتن ازآن بودند و با این بهانه یک روزدرمیان آبی پوشان رابه حاشیه میبردند

        
                                     

 

این جریان اگر برای فوتبال ما اربین رفتن رونق و هیجان را بهمراه دارد برای بعضی از رسانه ها رونق کسب و درآمد است و متاسفانه دراین جریان ، گزارشگران رسانه ملی – که ذاتاً مورد اعتماد و وثوق مردم هستند – همدوش و همراه میشوند و خواسته و ناخواسته تیشه برریشه فوتبال ما میزنن !

وقتی مربی بازنده عامل باخت تیم را دست های پشت پرده میداند ... یا تیم محروم از قهرمانی دستهای پشت پرده را مانع فتح جام...

وقتی روندانتخاب مربی تیم ملی رادستهای پشت پرده معرفی میکنند ... وقتی مدیر فلان تیم با آنهمه هزینه ازجیب بیت المال و ریخت وپاش...حالا عدم نتیجه گیری اش را ناشی از دستهای پشت پرده میداند، مدیری که موفق به خرید فلان بازیکن شاخص نشده با صراحت از نقش دستهای پشت پرده  که آن بازیکن را به تیم دیگر منتقل کرده میگوید، نتیجه اش این میشه که تماشاگر به تصمیمات داوری احترام نمیذاره بسیاری از اتفاقات فوتبال رو باورنداره ... پنالتی گل نشده  رو مشکوک میدونه ... باخت پرسپولیس به سایپا(تیم سابق علی دایی) رو مشکوک میدونه ! و نتیجه اش این میشه که لذتی ازاین فوتبال نمی بریم ... و هراتفاقی که دراین فوتبال واقع میشه فکرمیکنیم " کار کار دستهای پشت پرده است " / یاحق


پی نوشت :سال گذشته درتاریخ ششم آذرماه سال گذشته باشگاه ملوان انزلی اقدام به تقدیر از مهدوی کیا - بعنوان یک کار فرهنگی -برگزار کرد(حال با هرنیت و قصدی ) اما موردنکوهش و بازخواست فردوسی پور قرار گرفت که چندین و چند دلیل را درغیرضروری دانستن این تقدیر ارائه و بیش از یکساعت ازوقت برنامه را به این ردّ این اقدام فرهنگی و البته جنبی فوتبال اختصاص داد ... از یادآوری طلبکاران باشگاه و حسابرسی هزینه ها تا درآوردن قراردادبازیکنان ازبایگانی و ... و آخرش هم این عمل را باتوجه به همزمانی مصاف ملوان و پرسپولیس عملی شائبه ساز اعلام میکند ، توجه می فرمایید : حتی یک مراسم تقدیر خشک و خالی هم دراین فوتبال استعداد برخورداری از شک و شائبه را هم دارد ، احتمالاً آقای فردوسی پور انتظارداشتند حال که تیم ملوان ازجناب مهدوی کیا تقدیر بعمل آورده ، ایشان نمک گیرشده و بانرمش و ملایمت از انجام بازی همیشگی خود طفره خواهد رفت

همین آقای فردوسی پور که تازیانه وار به صحبتهای صادق درودگر میتازید و آنها را ازاساس رد میکرد ، در آخرین برنامه سال شدیداً مدیرو مربی پرسپولیس را بابت بی حرمتی به مهدوی کیا نکوهیده و با مانور روی این موضوع اشک مهدی را درآورد ، او به مسئولین تیم قرمز یادآورشد که عدم حفظ حرمت مهدی مهدوی کیا در این تیم درنزد هواداران شائبه ساز خواهد شد(همان واژه مورد علاقه اش )
موضوعات مرتبط: نقد/ تحلیل جامــــــعه
برچسب‌ها: فوتبال لیگ برتر رسانه ملی برنامه نود زدوبنددرفوتبال
نوشته شده توسط : ناصر هلالی ( سه شنبه 22 مرداد 1392 ) ( 01:58 ق.ظ )
درباره وبلاگ

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات