گاهنـوشت هایِ ناصرهلالی
گاهی حرفهایم را با ریزه نان های حیاطمان میزنم شاید گنجشک ها هضمشان کنند
نویسندگان
آخرین مطالب
امکانات وب

                              بنام خدا

وقتی هواداران استقلال دردیدار باسپاهان به داور بازی – فغانی – توهین میکردند، آندرانیک تیموریان و محمد فنایی به نشانه تاسف سری تکان داده و احتمالاً سعی میکردند آدمهای خوب قصه باشند ،ازتیپ همان ها که درهفته گذشته از معصومیت داوران گفتند و بارها این جمله کلیشه ای را تکرارکردند که " اشتباه داوری جزئی از بازیه " و " داور هم انسانه و حق اشتباه داره " این  موضع گیری ها را بارها ازآقای فنایی و دوستان همفکرشان دیده و شنیده ایم  (مثل یک روی سکه ) و انگار نمیخواهیم که آنروی سکه را ببینیم ،که اگر حریم داوری درلیگ فوتبال مابدینگونه مورد  هتک حرمت و فحاشی قرار میگیره مقصر کیست؟

اگرچه با کلماتی که در استادیوم آزادی علیه فغانی گفته شد برخورد سختگیرانه کمیته انضباطی بعنوان یک خط ونشان کامل برای تیمها و طرافدارانشان محتمل بنظر می رسید ،اما بعیدمیدونم این حکم بتونه در جو عمومی که درورزشگاه ها برعلیه داوران براه افتاده تاثیرگذار باشه ، حقیقت اینه که حریم داوری هم مثل خیلی ازموضوعات دیگر قربانی اوضاع نابسامان فوتبال ما شده وبا چنین وضعیتی درآغاز لیگ معلوم نیست چه فرجامی درآینده خواهیم داشت ؟ قضاوت دیدار استقلال و سپاهان ازجمله بازیهایی بود که ازقبل بین اغلب رسانه ها ، تماشاگران و هواداران استقلال ذهنیت دار بود و جناب فغانی هم تقریباً مطابق انتظار روح و روان شصت هزارتماشاگر را به هم ریخت و با اشتباهات غیرقابل جبران ،نتیجه بازی را هم تغییر داد وبدین ترتیب " آستانه تحمل " تماشاگران سرآمد ؛

حال باید از عالیجنابانی که راحت روی صندلی مبل های برنامه نود می نشینند و فجایـــع داو ری را جزئی از فوتبال میدانند و با عبارات شیک و نغز اشتباهات داوری را ماله کشی می کنند پرسید :آیا تاکنون خود را بجای تماشاگر بیچاره ای که تو ی این گرانی و تو رم سرسام آور با نداری و هزار مشکلات دیگر از هرگوشه این کلانشهر به ورزشگاه میان گذاشتین؟ آیا میتونن روان آشفته و احساس به هم ریخته اش را از یک سوت ناقابل درک کنین ؟؟ اگرکسی یکساعت تمام روی اعصاب و روان شما راه برود و روبروی شما توهین کند ، آیا فقط به او لبخند میزنید و می گویید : اشکال نداره" و اینکه توهین جزئی از ادبیات گفتاری است "؟؟

جناب آقای فنایی با گفتن عبارت " امروز روز خوب داور نبود " جز اینکه اشتباهات وحشتناک آقایان داور را توجیه بکنید کار دیگه ای ازتون برنمیاد؟ بجای اینکه از تماشاگران بخواهید وضعیت داوری رو که بقول شما " بدون دوریبن آهسته و درشرایط ورزشگاه درک کنن " احساس نوجوونی رو درک کنین که هیچی از زدو بندهای پشت پرده و ..و نمیدونه و تمام دلخوشی اش دوساعت بالا و پایین کردن هیجانیه که داوران شما براحتی آب خوردن نابود میکنن !!

 

برخورد با تماشاگر دردی را دوانمیکند ؛ مقایسه کردن تماشاگران ما با تماشاگران دنیا هم فقط دربرابری دیگر شرایط معتبراست اگر هواداران انگلیسی ، آلمانی و یا اسپانیانی به تصمیمات داوران احترام میگذارند بجهت اطمینان آنها از برخورد با اشتباهات داوری است که یک سوت اشتباه میتواند سه ماه محرومیت درپی داشته باشد ،آنها حفظ اعتبار و سلامت فوتبال خودرابه حفظ آبروی اشخاص ( آنهم به هرقیمتی ) ترجیح میدهند

خشمی که همین روزهای ابتدای لیگ دیده میشود درتماشاگران میتواند به فجایع خیلی بزرگتر از توهین به داوران منجرگردد ! لااقل تازمانی که چشم برواقیعیتها بسته و برموج مظلوم نمایی داوران اصرار میورزیم باید منتظر این تبعات هم باشیم ! آیا فکرنمیکنید که به اندازه کافی چوب این تساهل و سعه صدر را خورده ایم ؟

داوران ما دراین سالها خیلی بیش ازاستحقاق خود قدر دیده و اززحماتشان تعریف شده و از اعتبار و حیثیت فوتبال خود برای آنها خرج کرده ایم اما نتیجه اش چه شده ؟حالا در آسیا و درمقایسه با کشورهای شرقی و حتی عربی جمع چهره های مقبول و ماندگار ما درپایین ترین سطح است و به آنها اعتمادی نمیشود ، متاسفانه در آنجا آقای فنایی و دیگر دوستان نیستند که اشتباهاتشان را توجیه کنند !!

درایران اما خود کمیته داوران عاملی است برای جنجال و حاشیه ... و درحالیکه درطی این چند سال دیگر کمتر کسی از وضعیتی که بین فغانی و فرهاد مجیدی یااز حرکات خودنمایانه محسن قهرمانی بی خبردار مانده و از قرامعلوم فقط کمیته داوران است که یا ازسایت ها و رسانه ها ی ورزشی بی خبر مانده ویا این موضوع برایش درحد روتین و شوخی است !

تماشاگران ما آستانه تحمل خود راازدست میدهند و آن صحنه هاایجادمیکنند ! بازیکنان ما با خطرناکترین حالت بروی بازیکن حریف تکل میروند ... مصدوم میشوند ... مافیای تبانی در فوتبال ما هرروز پرزورتر و قوی تر میشود ... کارشناسان داوری این همه انرژی مصرف میکنند تا اشتباه داوری را توجیه نمایند ... خبرنگار و نویسنده ما بخاطر نقد داور محکوم و مجرم میشود ... و همه اینها درحالی است که از برخورد با یک گزینه امتناع میکنیم [برخوردبا داور]

اگر کمی گوشهایمان را تیز کنیم صدای اعتراض و هیاهوی تماشاگران را نسبت به داوری میشنویم !" آستانه تحمل" آنها بسرآمده ... " دیگر گوش کسی به جملات "اشتباه داوری جزئی ازفوتبال و..و حرمت داوری بدهکارنیست " !! آقایان داور هم به اندازه کافی خود را پشت قداست واژه قضاوت پنهان کرده اند و حالا وقت یک خانه تکانی اساسی است ...و این واقعیت یادمان باشد که "ازدست دادن اعتماد تماشاگران یعنی ازبین رفتن سرمایه وافعی فوتبال ما"


شاید نگاهی به فهرست اشتباهات زیر که درمقایسه با وضعیت جهانی در حدفاجعه هستند ، بتواند به فهم این واقعیت بهتر کمک کند ! که دیگر "آستانه تحمل داوری در فوتبال ما بسرآمده"

1-) سال 1385:کمک داورگل سالم استقلال اهواز در دیدار با مس کرمان ، مردود اعلام کرد و این تیم را از رسیدن به قهرمانی محروم !

2- ) سال 1387: داور پرسپولیس و سپاهان در نیمه نهایی جام حذفی یک پنالتی کاملاً مشکوک برای سپاهان گرفت

3-) بازی استقلال – ذوب آهن 1387

4-) مس کرمان – راه آهن 1387

5-) استقلال و سایپا. 1385

6-) داوربازی مس کرمان قبل ازاتمام وقت سوت پایان رازد و هنگامیکه متوجه شد دستور به ادامه بازی جنجالی داد

8-) داوری که با پایان وقت اضافه با اصراربرلجاجت با تماشاگران و کادرفنی تیمها هنوز سوت پااین را نزده یک ضربه آزاداعلام میکند که گل میشود اما داور بی هیچ دلیل منطقی آنرا درعین سلامت کامل مردود میشمارد !
موضوعات مرتبط: نقد/ تحلیل جامــــــعه
برچسب‌ها: فوتبال لیگ برتر داوری اشتباهات داوری تماشاگران
نوشته شده توسط : ناصر هلالی ( یکشنبه 20 مرداد 1392 ) ( 07:59 ب.ظ )
درباره وبلاگ

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات